قیمت روپیه پاکستان به تومان امروز – یک شنبه – ۱۶ آبان ۱۳۹۹

روپیه واحد پولی پاکستان، ششمین کشور بزرگ دنیا با حدود 220 میلیون جمعیت است. انتشار این واحد پول تحت نظر بانک دولتی پاکستان می باشد. با گذشت زمان در قیمت روپیه پاکستان تغیرات زیادی ایجاد نمی شود. زیرا روپیه پاکستانی جزو 50 تا از ثابت ترین ارزهای جهان در دهه گذشته رتبه بندی شده است.

اخیراً با تغییرات گسترده اقتصادی، اقتصاد پاکستان به یک ستون قدرتمندتر تبدیل شده و به نرخ رشد به‌ ویژه در زمینه‌ های ساخت و تولید و بخش‌های خدمات مالی (اقتصادی) سرعت بخشیده‌ است. پاکستان توانسته است رشد اقتصادی خود را در سال ۲۰۰۵ به ۷.۷ و در سال ۲۰۱۷ به ۵.۳ درصد و امسال (2020) به 5.0+ برساند. این رقم به عنوان بالاترین نرخ رشد اقتصادی به طور متوسط  ۵ درصد در ۱۰ سال گذشته از بین همه کشور های منطقه در آسیا جنوبی و خاور میانه اثری مثبت بر ارزش روپیه این کشور در مقال واحدهای پول جهانی داشته است.

به نظر می رسد سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد دلاری چینی‌ ها در قالب طرح کمربند جاده ابریشم در پاکستان به ثبات اقتصادی این کشور کمک کرده است. حتی رئیس ستاد ارتش پاکستان در یک کنفرانس خبری گفته است که رویایش دیدن پاکستانی است که اقتصادی با درآمد متوسط داشته باشد که این در گرو برنامه ۶۲ میلیارد دلاری چین در ۳ سال گذشته در کریدور اقتصادی چین و پاکستان است.

از سوی دیگر روابط حسنه دولت جدید عمران خان نخست وزیر پاکستان با هند، کشورهای حوضه خلیج فارس، چین و سایر کشورهای منطقه و جهان می تواند اثری مثبت در ثبات اقتصادی داشته باشد.

روپیه پاکستان چیست؟

واحد پول کشور پاکستان روپیه است و از سکه 1 روپیه تا اسکناس 5000 روپیه در بازار دیده میشود. انتشار این واحد پول تحت نظر بانک دولتی پاکستان می باشد. هر لک (Lac) برابر با صدهزار روپیه و هر کرور (Cror) هم برابر با ده میلیون روپیه است.

هر روپیه چند دلار است؟

قیمت هر دلار امروز (3 آبان 1399) معادل 161 روپیه در بازار آزاد و بین 161-160 در بازار بین بانکی می باشد. گسترش روابط اقتصادی پاکستان با چین و کشور های حاشیه خلیج فارس از یک سو و افزایش صادرات خدمات و محصولات صنعتی این کشور از سوی دیگر، سبب ثبات ارزش واحد پول پاکستان در برابر دلار آمریکا شده است.

پاکستان یک کشور نیمه صنعتی است که با سرعت بالا به سمت تبدیل به یک کشور post industrial و جزو بیست قدرت اقتصادی جهانی حرکت می کند. اینک با سرمایه گذاری صدها میلیاردی چین و کشور های حاشیه خلیج فارس، پاکستان به یکی از محبوب ترین مقاصد سرمایه گذاری تبدیل شده است.

هر روپیه چند تومان است؟

در یک سال اخیر تلاش های گسترده ای برای افزایش ارتباطات ایران و پاکستان صورت گرفت و به نتایج خوبی نیز رسید. اما اینک با کاهش ارزش تومان و ریال و بی ثباتی اقتصاد ایران، این روابط اقتصادی با چالشی بسیار سخت مواجه شده‌اند. تا 1 سال گذشته ارزش هر روپیه پاکستانی معادل 65 تومان بود ولی بی‌ثباتی اقتصاد داخلی ایران به حدی زیاد شد که اینک هر روپیه پاکستانی بیش از 200 تومان ارزش پیدا کرد.

بدین ترتیب باوجود آنکه ارزش پول پاکستان در مقابل دلار مقداری کمتر شده است ولی رشد پول پاکستان در مقابل ایران ادامه دارد و این امر سبب دشواری را بین تجار دو کشور و نیز زائرین می گردد.

جدول قیمت روپیه پاکستان به تومان امروز

قیمت روپیه پاکستان به تومان در 3 روز گذشته

تاریخ قیمت قیمت روپیه به تومان
جمعه – 16 آبان 1399 1780 ریال
پنج شنبه – 15 آبان 1399 1800 ریال
چهار شنبه – 14 آبان 1399 1850 ریال